Dziś nasi uczniowie i wychowankowie uczestniczyli w żywej lekcji historii. Przenieśliśmy się w czasie do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia pierwszych królów elekcyjnych. Ile ważyła zbroja? A ile ważył miecz? Jakie stroje nosiły szlachcianki? Jak wyglądały safianowe buty szlachcica? Który z królów elekcyjnych panował najkrócej, a który był niezbyt dobrze wychowany? To tylko niektóre z licznych pytań, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi.

Goście opowiedzieli nam o stanie szlacheckim, jego zwyczajach i problemach. Podczas prezentacji siły polskiej husarii w powietrzu świstały szable, a ochotnicy zmagali się z ciężarem zbroi rycerskiej. Nie obyło się również bez pojedynku oraz huku wystrzałów z najprawdziwszego muszkietu. Na koniec najuważniejsi uczestnicy tej żywej lekcji otrzymali najprawdziwsze monety z tamtego okresu, wykonane w obecności zebranych przez prowadzącego lekcję.

Ciekawa i humorystyczna opowieść, kontakt z uczniami, wychowankami którzy odgrywali w spotkaniu rozmaite role. Uzyskali w ten sposób niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz możliwość dotknięcia wszystkiego i zapytania o wszystko. Spotkanie z historią pozostawiło w naszych wychowankach silne wrażenie oraz przekonało,  że historia to wspaniała kraina, którą warto zwiedzać i poznawać.

Zobacz galerię fotografii z lekcji żywej historii w DPS »